 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXFX26N120P)
IXYS IXFX26N120P
PartNo:
IXFX26N120P
Manufacturers: IXYS
Qty: 422
Request Qty:
Description: MOSFET 32 Amps 1200V 0.46 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:1.2 kV
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:26 A
Rds On - Drain-Source Resistance:500 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:6.5 V
Qg - Gate Charge:255 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:960 W