 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXTA24P085T)
IXYS IXTA24P085T
PartNo:
IXTA24P085T
Manufacturers: IXYS
Qty: 500
Request Qty:
Description: MOSFET 24 Amps 85V 0.065 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:- 85 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:15 V
Id - Continuous Drain Current:- 24 A
Rds On - Drain-Source Resistance:65 mOhms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:- 4.5 V
Qg - Gate Charge:41 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:83 W