 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXTA76P10T)
IXYS IXTA76P10T
PartNo:
IXTA76P10T
Manufacturers: IXYS
Qty: 305
Request Qty:
Description: MOSFET -76 Amps -100V 0.024 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:- 100 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:15 V
Id - Continuous Drain Current:- 76 A
Rds On - Drain-Source Resistance:25 mOhms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:- 4 V
Qg - Gate Charge:197 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:298 W