 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXTH10P50P)
IXYS IXTH10P50P
PartNo:
IXTH10P50P
Manufacturers: IXYS
Qty: 221
Request Qty:
Description: MOSFET -10.0 Amps -500V 1.000 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:- 500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:- 10 A
Rds On - Drain-Source Resistance:1 Ohms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:- 4 V
Qg - Gate Charge:50 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:300 W