 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXTH11P50)
IXYS IXTH11P50
PartNo:
IXTH11P50
Manufacturers: IXYS
Qty: 323
Request Qty:
Description: MOSFET -11 Amps -500V 0.75 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:- 500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:- 11 A
Rds On - Drain-Source Resistance:750 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:- 0.122 V
Qg - Gate Charge:130 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:300 W