 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXTH12N150)
IXYS IXTH12N150
PartNo:
IXTH12N150
Manufacturers: IXYS
Qty: 426
Request Qty:
Description: MOSFET >1200V High Voltage Power MOSFET
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:1.5 kV
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:12 A
Rds On - Drain-Source Resistance:2 Ohms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:4.5 V
Qg - Gate Charge:106 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:890 W