 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXTP44P15T)
IXYS IXTP44P15T
PartNo:
IXTP44P15T
Manufacturers: IXYS
Qty: 298
Request Qty:
Description: MOSFET -44 Amps -150V 0.065 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:- 150 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:15 V
Id - Continuous Drain Current:- 44 A
Rds On - Drain-Source Resistance:65 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:- 2 V to - 4 V
Qg - Gate Charge:175 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:298 W