 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXTP48N20T)
IXYS IXTP48N20T
PartNo:
IXTP48N20T
Manufacturers: IXYS
Qty: 881
Request Qty:
Description: MOSFET 48 Amps 200V 50 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:200 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:48 A
Rds On - Drain-Source Resistance:50 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 175 C
Pd - Power Dissipation:250 W