 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXTP50N25T)
IXYS IXTP50N25T
PartNo:
IXTP50N25T
Manufacturers: IXYS
Qty: 239
Request Qty:
Description: MOSFET 50 Amps 250V 50 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:250 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:50 A
Rds On - Drain-Source Resistance:60 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:400 W