 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXTX120P20T)
IXYS IXTX120P20T
PartNo:
IXTX120P20T
Manufacturers: IXYS
Qty: 374
Request Qty:
Description: MOSFET TrenchP Power MOSFETs
RoHS:Details
Transistor Polarity:P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:- 200 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:15 V
Id - Continuous Drain Current:- 120 A
Rds On - Drain-Source Resistance:30 mOhms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:- 4.5 V
Qg - Gate Charge:740 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:1.04 kW