 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXTX200N10L2)
IXYS IXTX200N10L2
PartNo:
IXTX200N10L2
Manufacturers: IXYS
Qty: 204
Request Qty:
Description: MOSFET L2 Linear Power MOSFET
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:100 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:200 A
Rds On - Drain-Source Resistance:11 mOhms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:4.5 V
Qg - Gate Charge:540 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:1.04 kW