 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXTX20N150)
IXYS IXTX20N150
PartNo:
IXTX20N150
Manufacturers: IXYS
Qty: 260
Request Qty:
Description: MOSFET 1200V High Voltage Power MOSFET
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:1.5 kV
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:20 A
Rds On - Drain-Source Resistance:1 Ohms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:4.5 V
Qg - Gate Charge:215 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:1.25 kW