Power Integrations (LQA03TC600)
PartNo:
LQA03TC600
Manufacturers:
Power Integrations
Qty:
315
Request Qty:
Description:
DIODE SCHOTTKY 600V 3A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:
Diode Type:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
360mV @ 1A
Speed:
Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5mA @ 30V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:
SJP
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C