 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (LQA05TC600)
Power Integrations LQA05TC600
PartNo:
LQA05TC600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 904
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 600V 5A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30V
Current - Average Rectified (Io):100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:420mV @ 100mA
Speed:Small Signal =
Reverse Recovery Time (trr):1.3ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:120μA @ 30V
Capacitance @ Vr, F:2.9pF @ 10V, 1MHz