 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (LQA08TC600)
Power Integrations LQA08TC600
PartNo:
LQA08TC600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 7068
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :3,000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):10V
Current - Average Rectified (Io):3A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600mV @ 1A
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:25μA @ 8V
Capacitance @ Vr, F:30pF @ 5V, 1MHz