Power Integrations (LQA12T300C)
PartNo:
LQA12T300C
Qty:
969
Request Qty:
Description:
DIODE SCHOTTKY 300V 6A TO220AB
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:
Automotive, AEC-Q101
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Diode Type:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
800mV @ 100mA
Speed:
Small Signal =
Reverse Recovery Time (trr):
5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2μA @ 25V