Power Integrations (LQA20N200C)
PartNo:
LQA20N200C
Description:
DIODE ARRAY 200V 10A TO-252 DPAK
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:
Diode Configuration:
2 Independent
Diode Type:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
75V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
215mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25V @ 150mA
Speed:
Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1μA @ 75V