 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (LQA30B200C)
Power Integrations LQA30B200C
PartNo:
LQA30B200C
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 780
Request Qty:
Description: General Purpose, Power, Switching 200V, Dual, 15A Ultra-Low Qrr IC
RoHS:Details
Product:General Purpose Diodes
Peak Reverse Voltage:200 V
Forward Continuous Current:15 A
Max Surge Current:130 A
Configuration:Common Cathode
Recovery Time:16.5 ns
Forward Voltage Drop:0.98 V
Maximum Reverse Leakage Current:350 A
Maximum Power Dissipation:56.8 W