 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (LQA30T300)
Power Integrations LQA30T300
PartNo:
LQA30T300
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 351
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 300V 30A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.85V @ 8A
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):55ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:8μA @ 600V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)