 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (LQA32T300C)
Power Integrations LQA32T300C
PartNo:
LQA32T300C
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 781
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 300V 16A TO220AB
Product Information:
Minimum Quantity :3,000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:-
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1V @ 15mA
Speed:Small Signal =
Reverse Recovery Time (trr):5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 50V