Power Integrations (LQA40T200C)
PartNo:
LQA40T200C
Qty:
234
Request Qty:
Description:
DIODE ARRAY 200V 20A TO-220AB
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
Tube
Series:
Z-Rec?
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Diode Type:
Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
8A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8V @ 8A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50μA @ 600V