 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (LXA03B600)
Power Integrations LXA03B600
PartNo:
LXA03B600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 958
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 600V 3A TO263AB
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500mV @ 200mA
Speed:Small Signal =
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:30μA @ 10V
Capacitance @ Vr, F:25pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:SOD-523
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)