Power Integrations (LXA03T600)
PartNo:
LXA03T600
Manufacturers:
Power Integrations
Qty:
607
Request Qty:
Description:
DIODE SCHOTTKY 600V 3A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :
10,000
Packaging:
Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:
Diode Type:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
70V
Current - Average Rectified (Io):
70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1V @ 15mA
Speed:
Small Signal =
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10μA @ 70V
Capacitance @ Vr, F:
2pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package:
SOT-23 (TO-236AB)
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)