 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (LXA04T600)
Power Integrations LXA04T600
PartNo:
LXA04T600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 945
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 600V 4A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):75V
Current - Average Rectified (Io):150mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25V @ 150mA
Speed:Small Signal =
Reverse Recovery Time (trr):4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1μA @ 75V
Capacitance @ Vr, F:2pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-70, SOT-323
Supplier Device Package:SOT-323
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C