 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (LXA06B600)
Power Integrations LXA06B600
PartNo:
LXA06B600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 227
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 600V 6A TO263AB
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Tube Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:730mV @ 5A
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:3.5μA @ 100V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:D-Pak
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)