 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (LXA08FP600)
Power Integrations LXA08FP600
PartNo:
LXA08FP600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 368
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220FP
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:FRED Pt?
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05V @ 15A
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):220ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10μA @ 600V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:D-Pak
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C