 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (LXA08T600)
Power Integrations LXA08T600
PartNo:
LXA08T600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 574
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :10,000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80V
Current - Average Rectified (Io):250mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25V @ 150mA
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1μA @ 75V
Capacitance @ Vr, F:2pF @ 0V, 1MHz