 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (LXA20T600)
Power Integrations LXA20T600
PartNo:
LXA20T600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 2716
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 600V 20A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :4,000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30V
Current - Average Rectified (Io):200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1V @ 200mA
Speed:Small Signal =
Reverse Recovery Time (trr):5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:500nA @ 25V
Capacitance @ Vr, F:7pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package:DO-35
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 125°C