 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Power Integrations  (QH05TZ600)
Power Integrations QH05TZ600
PartNo:
QH05TZ600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 553
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers H-Series 600V 5A Super-Low Qrr
RoHS:Details
Product:Schottky Silicon Carbide Diodes
Technology:SiC
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:600 V
If - Forward Current:5 A
Ifsm - Forward Surge Current:350 A
Configuration:Single
trr - Reverse Recovery time:10 ns
Vf - Forward Voltage:2.6 V
Ir - Reverse Current:250 uA
Pd - Power Dissipation:36.8 W