Power Integrations (QH08TZ600)
PartNo:
QH08TZ600
Manufacturers:
Power Integrations
Description:
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:
Diode Type:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15V @ 3A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10μA @ 600V