Power Integrations (QH08TZ600)
PartNo:
QH08TZ600
Manufacturers:
Power Integrations
Qty:
350
Request Qty:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers H-Series 600V 8A Super-Low Qrr
Details
Product:
Schottky Silicon Carbide Diodes
Technology:
SiC
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:
600 V
If - Forward Current:
8 A
Ifsm - Forward Surge Current:
350 A
Configuration:
Single
trr - Reverse Recovery time:
11.1 ns
Vf - Forward Voltage:
2.6 V
Ir - Reverse Current:
250 uA
Pd - Power Dissipation:
44.6 W