 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > ROHM Semiconductor  (RB160M-40TR)
ROHM Semiconductor RB160M-40TR
PartNo:
RB160M-40TR
Manufacturers: ROHM Semiconductor
Qty: 77982
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers SCHOTTKY 40V 1A
RoHS:Details
Product:Schottky Diodes
Technology:Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:40 V
If - Forward Current:1 A
Ifsm - Forward Surge Current:30 A
Configuration:Single
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:0.51 V