ON Semiconductor (RB751V40T1G)
PartNo:
RB751V40T1G
Manufacturers:
ON Semiconductor
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 40V 200mW Single
Details
Product:
Schottky Diodes
Technology:
Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:
40 V
If - Forward Current:
0.03 A
Ifsm - Forward Surge Current:
0.5 A
Configuration:
Single
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:
0.37 V at 0.001 A