 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > ON Semiconductor  (RB751V40T1G)
ON Semiconductor RB751V40T1G
PartNo:
RB751V40T1G
Manufacturers: ON Semiconductor
Qty: 88887
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers 40V 200mW Single
RoHS:Details
Product:Schottky Diodes
Technology:Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:40 V
If - Forward Current:0.03 A
Ifsm - Forward Surge Current:0.5 A
Configuration:Single
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:0.37 V at 0.001 A