Micro Commercial Components (MCC) (SMAZ16-TP)
PartNo:
SMAZ16-TP
Description:
Zener Diodes 16V 150Ohms
Details
Vz - Zener Voltage:
16 V
Pd - Power Dissipation:
1 W
Maximum Reverse Leakage Current:
500 nA
Zz - Zener Impedance:
150 Ohms