 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (SMAZ5V1-TP)
Micro Commercial Components (MCC) SMAZ5V1-TP
PartNo:
SMAZ5V1-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 7333
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.1V 500Ohms
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.1 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:196 mA
Pd - Power Dissipation:1 W
Maximum Reverse Leakage Current:2.5 uA
Zz - Zener Impedance:500 Ohms