 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (SMAZ5V6-TP)
Micro Commercial Components (MCC) SMAZ5V6-TP
PartNo:
SMAZ5V6-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 4261
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.6V 250Ohms
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.6 V
Voltage Tolerance:
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:1 W
Maximum Reverse Leakage Current:5 uA
Zz - Zener Impedance:250 Ohms