Micro Commercial Components (MCC) (SMAZ5V6-TP)
PartNo:
SMAZ5V6-TP
Description:
Zener Diodes 5.6V 250Ohms
Details
Vz - Zener Voltage:
5.6 V
Voltage Tolerance:
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:
1 W
Maximum Reverse Leakage Current:
5 uA
Zz - Zener Impedance:
250 Ohms