 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (SMAZ8V2-TP)
Micro Commercial Components (MCC) SMAZ8V2-TP
PartNo:
SMAZ8V2-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 5150
Request Qty:
Description: Zener Diodes DIODE ZENER 1W 8.2V SMA
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:8.2 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:1 W
Maximum Reverse Leakage Current:5 uA
Zz - Zener Impedance:200 Ohms