 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (SS1200-LTP)
Micro Commercial Components (MCC) SS1200-LTP
PartNo:
SS1200-LTP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 20730
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers 200V 1A
RoHS:Details
Product:Schottky Rectifiers
Technology:Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:200 V
If - Forward Current:1 A
Ifsm - Forward Surge Current:30 A
Configuration:Single
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:0.92 V
Ir - Reverse Current:1 mA