 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > STMicroelectronics  (STPS2150A)
STMicroelectronics STPS2150A
PartNo:
STPS2150A
Manufacturers: STMicroelectronics
Qty: 145013
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers 2.0 Amp 150 Volt
RoHS:Details
Product:Schottky Rectifiers
Technology:Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:150 V
If - Forward Current:2 A
Ifsm - Forward Surge Current:75 A
Configuration:Single
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:0.89 V at 4 A