 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > STMicroelectronics  (STPS2L60A)
STMicroelectronics STPS2L60A
PartNo:
STPS2L60A
Manufacturers: STMicroelectronics
Qty: 99349
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers 2.0 Amp 60 Volt
RoHS:Details
Product:Schottky Rectifiers
Technology:Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:60 V
If - Forward Current:2 A
Ifsm - Forward Surge Current:75 A
Configuration:Single
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:0.77 V at 4 A