Supertex (VN2410L-G)
PartNo:
VN2410L-G
Manufacturers:
Supertex
Description:
MOSFET 240V 10Ohm
Details
Transistor Polarity:
N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:
240 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:
20 V
Id - Continuous Drain Current:
900 mA
Rds On - Drain-Source Resistance:
10 Ohms
Configuration:
Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:
+ 150 C
Pd - Power Dissipation:
1 W