Supertex (VN4012L-G)
PartNo:
VN4012L-G
Manufacturers:
Supertex
Description:
MOSFET 400V 12Ohm
Details
Transistor Polarity:
N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:
400 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:
20 V
Id - Continuous Drain Current:
160 mA
Rds On - Drain-Source Resistance:
12 Ohms
Configuration:
Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:
+ 150 C
Pd - Power Dissipation:
1 W