GaN Systems (GS61008P-E03-TY)
PartNo:
GS61008P-E03-TY
Manufacturers:
GaN Systems
Qty:
471
Request Qty:
Description:
MOSFET 100V, 90A, E-Mode Preproduction Units
Details
Transistor Polarity:
N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:
100 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:
10 V
Id - Continuous Drain Current:
90 A
Rds On - Drain-Source Resistance:
7.4 mOhms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
1.6 V