 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXBH16N170A)
IXYS IXBH16N170A
PartNo:
IXBH16N170A
Manufacturers: IXYS
Qty: 315
Request Qty:
Description: IGBT 1700V 16A 150W TO247AD
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:BIMOSFET?
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700V
Current - Collector (Ic) (Max):16A
Current - Collector Pulsed (Icm):40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:6V @ 15V, 10A
Power - Max:150W
Switching Energy:1.2mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:65nC
Td (on/off) @ 25°C:15ns/160ns
Test Condition:1360V, 10A, 10 Ohm, 15V