 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXBH40N160)
IXYS IXBH40N160
PartNo:
IXBH40N160
Manufacturers: IXYS
Qty: 435
Request Qty:
Description: IGBT 1600V 33A 350W TO247AD
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:BIMOSFET?
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1600V
Current - Collector (Ic) (Max):33A
Current - Collector Pulsed (Icm):40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:7.1V @ 15V, 20A
Power - Max:350W
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:130nC
Td (on/off) @ 25°C:-
Test Condition:960V, 20A, 22 Ohm, 15V