 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXBH42N170)
IXYS IXBH42N170
PartNo:
IXBH42N170
Manufacturers: IXYS
Qty: 284
Request Qty:
Description: IGBT 1700V 80A 360W TO247
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:BIMOSFET?
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700V
Current - Collector (Ic) (Max):80A
Current - Collector Pulsed (Icm):300A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 42A
Power - Max:360W
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:188nC
Td (on/off) @ 25°C:-