IXYS (IXBX25N250)
PartNo:
IXBX25N250
Manufacturers:
IXYS
Qty:
301
Request Qty:
Description:
IGBT 2500V 55A 300W PLUS247
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
Tube
Series:
BIMOSFET?
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
2500V
Current - Collector (Ic) (Max):
55A
Current - Collector Pulsed (Icm):
180A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.3V @ 15V, 25A
Power - Max:
300W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
103nC
Td (on/off) @ 25°C: