IXYS (IXEL40N400)
PartNo:
IXEL40N400
Manufacturers:
IXYS
Qty:
467
Request Qty:
Description:
IGBT 4000V 90A 380W ISOPLUSI5
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
Tube
Series:
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
4000V
Current - Collector (Ic) (Max):
90A
Current - Collector Pulsed (Icm):
400A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 40A
Power - Max:
380W
Switching Energy:
55mJ (on), 165mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
275nC
Td (on/off) @ 25°C:
160ns/630ns
Test Condition:
2800V, 40A, 33 Ohm, 15V